Literárny rozbor diela: "Kocúrkovo" - Ján Chalupka
Úvod
Ján Chalupka patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov slovenskej drámy v období národného obrodenia. Jeho dielo "Kocúrkovo alebo Len aby sme v hanbe nezostali" z roku 1830 predstavuje prvú významnú komédiu v slovenskej literatúre a zároveň zakladá tradíciu satirickej tvorby, ktorá sa neskôr stala dôležitou súčasťou slovenského literárneho dedičstva. V tomto rozbore sa pozrieme na historické pozadie vzniku diela, jeho hlavné témy, postavy, jazykové prostriedky a význam pre slovenskú literatúru a spoločnosť.
Historický kontext
Aby sme mohli plne pochopiť význam "Kocúrkova", musíme sa najprv pozrieť na dobu, v ktorej dielo vzniklo. Prvá polovica 19. storočia bola pre Slovákov obdobím národného obrodenia - časom, keď sa začala formovať moderná slovenská identita a kultúra. Slováci žili v Uhorsku, kde čelili silným maďarizačným tlakom. Vzdelanci a národní buditelia sa snažili prebudiť v ľuďoch národné povedomie a hrdosť na vlastný jazyk a kultúru.
Ján Chalupka (1791-1871) bol evanjelickým farárom, spisovateľom a národným buditeľom. Študoval v Nemecku, kde sa zoznámil s ideami osvietenstva a romantizmu. Po návrate pôsobil ako farár v Jelšave, kde sa stretával s problémami, ktoré neskôr zobrazil vo svojej tvorbe: odrodilstvo, malomeštiactvo, snobizmus a nekritické preberanie cudzích vzorov.
"Kocúrkovo" napísal pôvodne v češtine (ako "Kocaurkow"), keďže v tom čase ešte neexistovala štandardizovaná spisovná slovenčina (tá prišla až s Ľudovítom Štúrom v 40. rokoch 19. storočia). Neskôr Chalupka svoje dielo preložil aj do slovenčiny.
Žánrové zaradenie a štruktúra diela
"Kocúrkovo" je veselohra (komédia) v troch dejstvách. Žánrovo ho môžeme charakterizovať ako:
- Satirickú komédiu - dielo kriticky a s humorom zobrazuje negatívne spoločenské javy
- Situačnú komédiu - humor vychádza z komických situácií a nedorozumení
- Charakterovú komédiu - postavy majú výrazné, často prehnané charakterové črty
Chalupka v diele využíva prvky klasicistickej drámy (jednota času, miesta a deja), ale zároveň ju obohacuje o realistické prvky a lokálny kolorit. Dej sa odohráva v priebehu jedného dňa v malom mestečku Kocúrkovo, ktoré sa stalo symbolom malomeštiactva a provinčnosti.
Dej diela
Príbeh sa odohráva v malom slovenskom mestečku Kocúrkovo, ktoré sa snaží pôsobiť svetácky a moderným dojmom. Hlavnou dejovou líniou je príprava ochotníckeho divadelného predstavenia, ktoré majú kocúrkovčania zahrať na počesť vzácnej návštevy - barónky Hrdoprskej.
Richtár Tesnošil a notár Pán z Chudobíc sa snažia zorganizovať predstavenie v nemčine, hoci ju nikto poriadne neovláda. Do mesta prichádza mladý študent Sloboda, ktorý sa zamiluje do Tesnošilovej dcéry Ľudmily. Tá je však zasľúbená bohatému statkárovi Honzíkovi.
Sloboda, ktorý je uvedomelý národovec, sa snaží presvedčiť kocúrkovčanov, aby hrali divadlo v slovenčine a aby sa nehanbili za svoj pôvod. Stretáva sa však s odporom zo strany mestskej honorácie, ktorá pohŕda všetkým slovenským a obdivuje cudzie. Nakoniec sa však vďaka rôznym komickým zápletkám a nedorozumeniam podarí odhaliť prázdnotu a smiešnosť ich snaženia. Sloboda získa Ľudmilu a kocúrkovčania si uvedomia, že ich snaha napodobňovať cudzích ich robí iba smiešnymi.
Hlavné témy a motívy
1. Odrodilstvo a národná identita
Najvýraznejšou témou diela je kritika odrodilstva - teda odcudzovania sa vlastnému národu, jazyku a kultúre. Chalupka kritizuje tých, ktorí sa hanbia za svoj slovenský pôvod a snažia sa napodobňovať cudzích (najmä Nemcov a Maďarov). Táto téma bola v období národného obrodenia mimoriadne aktuálna.
"Keby len tí naši Slováci neboli takí sprostí. Človek sa musí za nich hanbiť pred cudzími."
Táto veta, ktorú vyslovuje jedna z postáv, výstižne ilustruje paradoxnú situáciu - kocúrkovčania sa hanbia za svoj národ, a práve táto hanba ich robí smiešnymi.
2. Malomeštiactvo a snobizmus
Chalupka kritizuje malomeštiacku mentalitu - povrchnosť, snobizmus, lipnutie na vonkajších znakoch spoločenského postavenia. Kocúrkovčania sa snažia pôsobiť kultivovane a svetácky, ale v skutočnosti sú provinční a obmedzení.
3. Vzdelanie a jeho úloha v spoločnosti
Dielo rieši aj otázku vzdelania a jeho významu pre spoločnosť. Chalupka kritizuje formálne, povrchné vzdelanie, ktoré slúži len na predvádzanie sa. Naproti tomu stavia skutočnú vzdelanosť, reprezentovanú postavou Slobodu, ktorá vedie k národnému uvedomeniu a kritickému mysleniu.
4. Generačný konflikt
V diele je prítomný aj konflikt medzi staršou generáciou (reprezentovanou postavami Tesnošila a Pána z Chudobíc), ktorá je konzervatívna a lipne na zaužívaných spôsoboch, a mladou generáciou (Sloboda), ktorá prináša nové myšlienky a hodnoty.
Analýza postáv
Hlavné postavy
-
Ján Tesnošil - richtár Kocúrkova, typický malomeštiak, ktorý sa snaží pôsobiť dôležito a svetácky. Jeho meno je hovoriace (tesnošil = šetrný až lakomý). Je smiešny svojou snahou napodobňovať vyššie vrstvy, hoci na to nemá ani vzdelanie, ani prostriedky.
-
Pán z Chudobíc - mestský notár, ktorý sa pýši svojím šľachtickým titulom, hoci je v skutočnosti chudobný (opäť hovoriace meno). Snaží sa hovoriť po nemecky a maďarsky, ale robí to veľmi komicky a nesprávne.
-
Sloboda - mladý študent, národne uvedomelý Slovák. Predstavuje kladného hrdinu, ktorý stelesňuje Chalupkove ideály - vzdelanosť, národné povedomie, zdravý rozum. Jeho meno symbolizuje slobodu myslenia a konania.
-
Ľudmila - dcéra Tesnošila, mladé dievča, ktoré sa zamiluje do Slobodu. Na rozdiel od svojho otca má prirodzený cit a zdravý úsudok.
-
Honzík - bohatý statkár, Ľudmilin nápadník, ktorého si pre ňu vybral Tesnošil. Je hlúpy a surový, ale bohatý, čo je pre Tesnošila rozhodujúce.
Vedľajšie postavy
-
Barónka Hrdoprská - šľachtičná, kvôli ktorej sa organizuje divadelné predstavenie. Jej meno naznačuje pýchu a nadutosť.
-
Pán z Chudobíc ml. - syn notára, ktorý sa snaží napodobňovať otca v jeho snobizme.
-
Pani Tesnošilová - richtárova manželka, ktorá sa prispôsobuje manželovým ambíciám.
Chalupka využíva tzv. "hovoriace mená", ktoré charakterizujú povahu alebo sociálne postavenie postáv (Tesnošil, Pán z Chudobíc, Sloboda). Postavy sú skôr typizované než psychologicky prepracované, čo zodpovedá žánru komédie a satirickému zameraniu diela.
Jazykové a štylistické prostriedky
Jazyk "Kocúrkova" je jedným z najzaujímavejších aspektov diela. Chalupka zámerne využíva jazykovú komiku a mieša rôzne jazyky a nárečia:
-
Makaronizmy - miešanie rôznych jazykov v jednej vete alebo prehovore. Postavy používajú slovenčinu premiešanú s nemeckými, maďarskými a latinskými výrazmi, čo vytvára komický efekt:
"Ja som bol in Germania, ich habe študíroval in Jena, und ich kann sprechen deutsch perfekt."
-
Komolenie cudzích slov - postavy sa snažia používať cudzie slová, ale komolia ich, čím vznikajú vtipné slovné hračky.
-
Hyperbola (zveličenie) - Chalupka často zveličuje charakterové črty postáv, aby zdôraznil ich smiešnosť.
-
Irónia a satira - autor používa iróniu, aby poukázal na rozpor medzi tým, ako sa postavy vidia a aké v skutočnosti sú.
-
Dialógy - dielo je bohaté na živé, dynamické dialógy, ktoré posúvajú dej a charakterizujú postavy.
Chalupka používa jednoduchý, zrozumiteľný jazyk, ktorý je blízky hovorovej reči. To zodpovedá jeho snahe osloviť širšie vrstvy obyvateľstva a šíriť národné povedomie.
Symbolika a metaforické významy
Samotné Kocúrkovo sa stalo symbolom malomeštiactva, provinčnosti a odrodilstva v slovenskej kultúre. Mesto Kocúrkovo nie je len konkrétnym miestom, ale symbolizuje širší spoločenský jav - snahu napodobňovať cudzích na úkor vlastnej identity.
Ďalšími symbolickými prvkami sú:
- Divadelné predstavenie - metafora pre predstieranie, hranie rolí, ktoré nie sú prirodzené
- Nemčina - symbol cudzieho, neprirodzeného prvku v slovenskej kultúre
- Postava Slobodu - symbolizuje slobodné myslenie a národné uvedomenie
Umelecký a spoločenský význam diela
"Kocúrkovo" malo obrovský význam pre rozvoj slovenskej literatúry a národného povedomia:
-
Literárny význam - ide o prvú významnú veselohru v slovenskej literatúre, ktorá položila základy slovenskej dramatickej tvorby. Chalupka vytvoril originálny model satirickej komédie, ktorý neskôr rozvinuli ďalší autori.
-
Spoločenský význam - dielo malo výrazný buditeľský charakter. Prostredníctvom humoru a satiry Chalupka kritizoval negatívne spoločenské javy a povzbudzoval národné povedomie. "Kocúrkovo" sa hrávalo v ochotníckych divadlách po celom Slovensku a malo veľký vplyv na formovanie národného povedomia.
-
Jazykový význam - hoci bolo dielo pôvodne napísané v češtine, neskôr sa stalo súčasťou slovenskej literatúry a prispelo k rozvoju slovenského jazyka ako literárneho jazyka.
-
Aktuálnosť - mnohé témy, ktoré Chalupka otvára, sú aktuálne dodnes: otázky národnej identity v globalizovanom svete, povrchnosť, snobizmus, nekritické preberanie cudzích vzorov.
Záver
Ján Chalupka svojím "Kocúrkovom" vytvoril dielo, ktoré ďaleko presahuje rámec jednoduchej komédie. Prostredníctvom humoru a satiry sa mu podarilo pomenovať a kritizovať závažné spoločenské problémy svojej doby - odrodilstvo, malomeštiactvo, snobizmus. Zároveň vytvoril model pre slovenskú satirickú tvorbu, ktorý ovplyvnil mnohých neskorších autorov.
"Kocúrkovo" nie je len historickým dokumentom doby národného obrodenia, ale stále živým dielom, ktoré má čo povedať aj súčasnému čitateľovi alebo divákovi. Otázky národnej identity, autenticity, vzťahu k vlastnej kultúre a jazyku, ktoré Chalupka nastolil, zostávajú aktuálne aj v 21. storočí. A práve v tom spočíva nadčasová hodnota tohto diela.
Slovné spojenie "kocúrkovské pomery" sa dokonca stalo súčasťou slovenského jazyka ako označenie pre malomestské, obmedzené a smiešne pomery. To svedčí o tom, že Chalupkovo dielo sa hlboko zapísalo do kultúrneho povedomia Slovákov a jeho odkaz je živý dodnes.