Literárny rozbor diela „Marína" od Andreja Sládkoviča a „Tri gaštanové kone" od Margity Figuli
Úvod
Slovenská literatúra 19. a 20. storočia priniesla diela, ktoré dodnes patria medzi najvýznamnejšie v našom kultúrnom dedičstve. V tomto rozbore sa zameriame na dve kľúčové diela z rôznych období: romantickú básnickú skladbu „Marína" od Andreja Sládkoviča a lyrizovanú prózu „Tri gaštanové kone" od Margity Figuli. Aj keď tieto diela vznikli v odlišných historických obdobiach a patria k rôznym literárnym smerom, spája ich ústredný motív lásky, ktorá prekonáva prekážky, a vykreslenie slovenského prostredia.
Andrej Sládkovič a jeho „Marína"
Historický a biografický kontext
Andrej Sládkovič (vlastným menom Andrej Braxatoris, 1820-1872) patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov slovenského romantizmu. Narodil sa v Krupine v rodine evanjelického učiteľa. Študoval na lýceu v Banskej Štiavnici, kde sa zamiloval do Márie Pischlovej – svojej múzy a inšpirácie pre najznámejšie dielo „Marína".
Báseň „Marína" vznikla v rokoch 1844-1845, v období vrcholiaceho romantizmu a národného obrodenia. Sládkovič ju napísal po tom, čo sa dozvedel, že jeho milovaná Marína sa vydáva za bohatého pernikára Gerezsdiho. Táto osobná tragédia sa však pretavila do jedného z najkrajších diel slovenskej literatúry.
Štruktúra a formálna stránka diela
„Marína" je lyricko-epická básnická skladba, ktorá obsahuje 291 strof po 10 veršoch (spolu 2910 veršov). Každá strofa má špecifickú rýmovú schému a rytmickú štruktúru. Báseň je rozdelená do niekoľkých tematických celkov, v ktorých sa prelínajú osobné vyznania lásky s filozofickými úvahami a národnými motívmi.
Formálna dokonalosť básne sa prejavuje v Sládkovičovom majstrovskom ovládaní jazyka, bohatej metaforike a zvukomalebnosti. Využíva sylabicko-tonický veršový systém, ktorý dodáva básni melodickosť a rytmickú pravidelnosť.
Tematická analýza
Ústrednou témou „Maríny" je láska v rôznych podobách:
-
Osobná láska k Maríne – báseň je predovšetkým vyznaním hlbokého citu k milovanej žene:
"Ja som ťa miloval, nie ako anjela,
lež ako anjela, ktorý v tele býva."Sládkovič svoju lásku idealizuje, ale zároveň ju vníma realisticky – Marína je preňho skutočná žena z mäsa a kostí, nie nedosiahnuteľný ideál.
-
Láska k národu – osobný cit sa prelína s láskou k vlasti:
"Vlasť drahá mojím žitím je,
a život môj je vlasti môjmu žitím."Marína sa stáva symbolom Slovenska, stelesňuje krásu a hodnoty národa.
-
Láska k Bohu a vyšším ideálom – báseň obsahuje aj metafyzický rozmer:
"Nad nami nebo – mohyla pod nami,
a pred nami večnosť."
Jazyk a štýl
Sládkovičov jazyk v „Maríne" je bohatý, plný originálnych metafor, prirovnaní a symbolov. Využíva:
- Kontrasty: svetlo a tma, nebo a zem, život a smrť
- Symboly: Marína ako symbol krásy, mladosti, národa
- Personifikácie: príroda ožíva a reaguje na básnikove city
- Biblické a antické motívy: obohacujú filozofickú rovinu diela
Štýl je vznešený, miestami patetický, no vždy úprimný a hlboko precítený. Sládkovič dokázal v slovenčine vytvoriť dielo, ktoré sa vyrovná svetovej romantickej poézii.
Význam diela
„Marína" predstavuje vrchol slovenského romantizmu a zároveň jeho prekonanie. Sládkovič v nej spája romantický idealizmus s realistickým pohľadom na svet. Dielo je významné nielen svojou umeleckou hodnotou, ale aj tým, že povýšilo slovenčinu na jazyk schopný vyjadriť najjemnejšie odtiene citu a najhlbšie filozofické myšlienky.
Literárny kritik Alexander Matuška nazval „Marínu" „najkrajšou ľúbostnou básňou slovenskej literatúry" a tento názor pretrváva dodnes.
Margita Figuli a „Tri gaštanové kone"
Historický a biografický kontext
Margita Figuli (1909-1995) patrí medzi najvýznamnejšie predstaviteľky slovenskej medzivojnovej prózy. Narodila sa v Vyšnom Kubíne na Orave. Po štúdiách pracovala ako banková úradníčka, neskôr sa venovala výlučne literatúre.
Novela „Tri gaštanové kone" vyšla v roku 1940 v období, keď v slovenskej literatúre dominoval smer nazývaný lyrizovaná próza (naturizmus). Toto dielo sa stalo jedným z najcharakteristickejších príkladov tohto literárneho smeru.
Štruktúra a formálna stránka diela
„Tri gaštanové kone" je novela s jednoduchým dejom, ale bohatým vnútorným svetom postáv. Príbeh je rozprávačsky koncentrovaný, s dôrazom na atmosféru a lyrické pasáže. Dielo je napísané v prvej osobe, z pohľadu hlavného protagonistu Petra, čo umožňuje čitateľovi bezprostredne prežívať jeho emócie a vnútorné konflikty.
Formálne sa vyznačuje:
- Jednoduchým dejom, ale zložitou vnútornou štruktúrou
- Lyrickými opismi prírody a duševných stavov
- Rozprávkovými a symbolickými prvkami
- Rytmizovaným jazykom, ktorý sa miestami blíži k poézii
Tematická analýza
Hlavnou témou novely je láska, ktorá prekonáva prekážky:
-
Čistá, ideálna láska – cit medzi Petrom a Magdalénou je vykreslený ako dokonalá, čistá láska, ktorá sa vymyká bežným vzťahom:
"Lebo láska je ako slnko. Keď raz vyjde, svieti všetkým rovnako."
-
Konflikt citu a majetku – Magdalénin otec Jano Zápotočný chce vydať dcéru za bohatého statkára Jergusa, nie za chudobného Petra:
"Magdaléna má veno, Magdaléna musí dostať muža, ktorý má majetok."
-
Prírodné a rozprávkové motívy – symbolika troch gaštanových koní predstavuje silu, ktorá pomáha prekonať prekážky a dosiahnuť šťastie:
"Tri gaštanové kone, tri životy, tri srdcia, ktoré bijú ako jedno."
Postavy a ich charakteristika
- Peter – hlavný hrdina a rozprávač, stelesňuje čistú lásku a odhodlanie prekonať prekážky
- Magdaléna – objekt Petrovej lásky, krásna, čistá duša, verná svojmu citu napriek vonkajšiemu tlaku
- Jano Zápotočný – Magdalénin otec, predstaviteľ materialistického pohľadu na svet
- Jergus – bohatý, ale hrubý a neotesaný nápadník, protiklad citlivého Petra
Jazyk a štýl
Jazyk novely je poetický, plný metafor a prirovnaní. Figuli využíva:
- Rytmizovaný text – próza miestami prechádza do básnického rytmu
- Symboly – gaštanové kone ako symbol sily a slobody
- Personifikáciu prírody – príroda sa stáva aktívnym účastníkom deja, reaguje na city postáv
- Kontrasty – láska vs. majetok, sloboda vs. zviazanosť konvenciami
Štýl je charakteristický pre lyrizovanú prózu – dej ustupuje do úzadia, do popredia sa dostáva atmosféra, citové rozpoloženie postáv a lyrické opisy.
Význam diela
„Tri gaštanové kone" patria medzi najvýznamnejšie diela slovenskej lyrizovanej prózy. Novela vyniká harmonickým spojením rozprávkových prvkov, symboliky a realistického základu. Figuli v nej vytvorila nadčasový príbeh o sile lásky, ktorá prekonáva všetky prekážky.
Dielo malo veľký úspech už v čase svojho vydania a dodnes patrí medzi najčítanejšie slovenské prózy. Bolo preložené do viacerých jazykov a v roku 1966 bolo sfilmované.
Porovnanie diel
Podobnosti
- Ústredný motív lásky – obe diela stavajú do centra pozornosti lásku, ktorá prekonáva prekážky
- Idealizácia citu – ako Sládkovič, tak aj Figuli povyšujú lásku na najvyššiu hodnotu
- Spojenie s prírodou – v oboch dielach príroda zrkadlí city postáv a dotvára atmosféru
- Symbolika – obe diela pracujú s bohatou symbolikou (Marína ako symbol národa, gaštanové kone ako symbol slobody)
Rozdiely
- Literárny smer a doba vzniku – „Marína" je dielom romantizmu 19. storočia, „Tri gaštanové kone" patria k lyrizovanej próze 20. storočia
- Žánrová forma – básnická skladba vs. lyrizovaná novela
- Spoločenský kontext – Sládkovič viac reflektuje národno-buditeľské snahy, Figuli sa sústreďuje na univerzálny ľudský príbeh
- Autobiografickosť – „Marína" vychádza priamo z autorovej životnej skúsenosti, „Tri gaštanové kone" sú fiktívnym príbehom
Význam pre súčasného čitateľa
Obe diela, napriek svojmu vzniku v inej dobe, zostávajú aktuálne aj pre dnešného čitateľa. Ponúkajú:
- Nadčasové hodnoty – láska, vernosť, odhodlanie, boj za svoje presvedčenie
- Umelecký zážitok – krása jazyka, obraznosť, emocionalita
- Kultúrne dedičstvo – poznanie kľúčových diel našej literatúry pomáha pochopiť národnú identitu
- Inšpiráciu – ideály vyjadrené v týchto dielach môžu inšpirovať aj v dnešnom pragmatickom svete
Záver
Andrej Sládkovič a Margita Figuli vytvorili diela, ktoré sa stali trvalou súčasťou slovenského literárneho kánonu. „Marína" a „Tri gaštanové kone" predstavujú vrcholné prejavy svojich literárnych období a smerov. Obe diela spracúvajú tému lásky originálnym spôsobom, so silným dôrazom na estetickú a emocionálnu stránku.
Pre stredoškoláka môžu tieto diela predstavovať nielen povinné čítanie, ale aj príležitosť na objavenie krásy slovenského jazyka a literatúry. V časoch rýchlej komunikácie a povrchných vzťahov ponúkajú pohľad na hlbokú, oddanú lásku a hodnoty, ktoré presahujú materiálny svet.
Sládkovičova „Marína" a Figuliho „Tri gaštanové kone" nám pripomínajú, že skutočná láska – či už k človeku, národu alebo ideálu – má silu prekonať prekážky a pretrvať napriek nepriazni osudu.