Matka Kuráž a její děti – Bertolt Brecht Rozbor diela - Analytik Jurko

Rozbor diela Matka Kuráž a její děti – Bertolt Brecht
Tip: Pokiaľ budete prihlásený, kliknutím alebo dotykom na texte si viete uložiť záložku a pokračovať v čítaní neskôr.
100%

Literárny rozbor: Matka Kuráž a její děti – Bertolt Brecht

Úvod

Dráma „Matka Kuráž a její děti" (v origináli Mutter Courage und ihre Kinder) je jedným z najvýznamnejších diel nemeckého dramatika Bertolta Brechta. Napísaná v roku 1939, v predvečer druhej svetovej vojny, keď Brecht žil v exile, táto hra predstavuje vrchol jeho epického divadla a antivojnovej tvorby. Napriek tomu, že sa odohráva počas tridsaťročnej vojny (1618-1648), jej posolstvo je nadčasové a aktuálne dodnes. Prostredníctvom príbehu markytánky Anny Fierlingovej, prezývanej Matka Kuráž, Brecht kriticky reflektuje absurditu vojny, ekonomické mechanizmy, ktoré ju udržiavajú, a tragické dôsledky pre obyčajných ľudí.

Historický a spoločenský kontext

Bertolt Brecht (1898-1956) napísal „Matku Kuráž" počas svojho exilu v Škandinávii, kam utiekol pred nacistickým režimom. Dielo vzniklo ako priama reakcia na Hitlerovu agresívnu expanziu v Európe, ktorá viedla k vypuknutiu druhej svetovej vojny. Zasadením príbehu do obdobia tridsaťročnej vojny Brecht vytvoril historickú paralelu k svojej dobe – obe obdobia charakterizovala dlhotrvajúca, ničivá vojna, ktorá devastovala Európu.

Tridsaťročná vojna začala ako náboženský konflikt medzi protestantmi a katolíkmi, no postupne sa zmenila na mocenský boj európskych mocností. Podobne ako moderné konflikty, aj táto vojna priniesla obrovské utrpenie civilnému obyvateľstvu, epidémie, hladomor a ekonomický úpadok. Brecht túto historickú kulisu využíva na to, aby ukázal, ako vojna funguje ako ekonomický systém, v ktorom jedni profitujú na utrpení druhých.

Epické divadlo ako forma

„Matka Kuráž" je ukážkovým príkladom Brechtovho epického divadla, ktoré sa zámerne vymedzuje voči tradičnému, aristotelovskému poňatiu drámy. Namiesto vyvolania katarzie a stotožnenia sa diváka s postavami, Brecht usiluje o tzv. „odcudzovací efekt" (Verfremdungseffekt), ktorý má diváka priviesť k kritickej reflexii predvádzaných udalostí.

Charakteristické prvky epického divadla v hre:

  1. Chronologická štruktúra s časovými skokmi – dej sa odohráva v rokoch 1624-1636, pričom medzi jednotlivými obrazmi sú niekoľkoročné prestávky.

  2. Komentáre a piesne – každý z dvanástich obrazov je uvedený krátkym komentárom, ktorý zhŕňa dej a historické súvislosti. Piesne prerušujú dej a poskytujú priestor na reflexiu.

  3. Odcudzovací efekt – postavy konajú protirečivo, ich motivácie sú často ekonomické, nie emocionálne. Matka Kuráž napríklad obchoduje uprostred vojny, ktorá jej postupne berie všetky deti.

  4. Absencia katarzie – hra neposkytuje emocionálne uvoľnenie ani morálne ponaučenie v tradičnom zmysle. Matka Kuráž sa nepoučí zo svojich chýb a pokračuje v obchodovaní.

Hlavné postavy a ich symbolika

Matka Kuráž (Anna Fierlingová)

Hlavná protagonistka je komplexnou postavou plnou protirečení. Ako markytánka (obchodníčka, ktorá sprevádza vojsko a predáva vojakom tovar) sa živí vojnou, no zároveň je jej obeťou, keďže postupne prichádza o všetky svoje tri deti. Jej prezývka „Kuráž" odkazuje na jej odvahu a odhodlanie prežiť za každú cenu, no zároveň na jej bezohľadnosť.

Matka Kuráž reprezentuje malého podnikateľa, ktorý sa snaží profitovať z vojny, no v skutočnosti je len kolieskom v ekonomickom mechanizme konfliktu. Jej tragédia spočíva v tom, že nedokáže rozpoznať, že vojna, z ktorej sa snaží vyťažiť, je tou istou vojnou, ktorá ničí jej rodinu. Táto neschopnosť poučiť sa zo svojich skúseností je kľúčovým prvkom Brechtovej kritiky.

Eilif, Švajčiarik a Katrin (deti Matky Kuráže)

Každé z detí Matky Kuráže predstavuje určitý aspekt ľudskej povahy vo vojne:

  • Eilif je odvážny a násilnícky. Stáva sa vojakom a je ocenený za brutálny čin – vraždu sedliakov a krádež ich dobytka. Neskôr je však popravený za ten istý čin v období mieru, čo ukazuje absurditu vojnových „hrdinských činov".

  • Švajčiarik (Schweizerkas) je čestný a úprimný. Ako pokladník pluku berie svoju zodpovednosť príliš vážne, čo vedie k jeho smrti, keď odmieta zahodiť pokladnicu počas prekvapivého útoku.

  • Katrin je nemá, čo symbolizuje bezmocnosť obyčajných ľudí vo vojne. Paradoxne, práve jej neschopnosť hovoriť ju vedie k najvýrečnejšiemu činu – bubnovaním varuje mesto pred útokom, za čo zaplatí životom.

Kuchár a Poľný kazateľ

Tieto postavy predstavujú rôzne spôsoby, ako sa ľudia prispôsobujú vojne:

  • Kuchár je pragmatik a oportunista, ktorý sa stará predovšetkým o vlastné prežitie. Jeho ponuka vziať Matku Kuráž (ale nie Katrin) do hostinca, ktorý zdedil, odhaľuje jeho sebeckú povahu.

  • Poľný kazateľ reprezentuje pokrytectvo inštitúcií, najmä cirkvi, ktoré legitimizujú vojnu. Napriek svojmu duchovnému poslaniu sa prispôsobuje vojnovej logike a dokonca pomáha Matke Kuráž s jej obchodom.

Yvette Pottierová

Bývalá prostitútka, ktorá sa neskôr stane bohatou vďaka sobášu so starým plukovníkom, predstavuje ďalší spôsob, ako ženy môžu „profitovať" z vojny. Jej postava ukazuje, ako vojna deformuje medziľudské vzťahy a redukuje ich na ekonomické transakcie.

Kľúčové témy a motívy

Vojna ako obchod

Jednou z hlavných tém hry je ekonomická povaha vojny. Brecht ukazuje, že vojna nie je len politickým alebo ideologickým konfliktom, ale aj ekonomickým systémom, z ktorého profitujú určité skupiny. Matka Kuráž otvorene hovorí: „Vojna je len obchod, ibaže inými prostriedkami." Táto parafráza Clausewitzovho výroku („Vojna je pokračovaním politiky inými prostriedkami") odhaľuje Brechtov marxistický pohľad na konflikt ako na produkt kapitalistických záujmov.

Prežitie vs. morálka

Hra neustále konfrontuje diváka s otázkou, či je možné zachovať si morálne hodnoty v extrémnych podmienkach vojny. Matka Kuráž sa snaží prežiť a zabezpečiť svoje deti, no jej obchodný pragmatizmus ju paradoxne pripravuje o to, čo sa snaží chrániť. Naopak, morálne činy jej detí (Švajčiarikova čestnosť, Katrinino obetovanie sa) vedú k ich smrti.

Materstvo vo vojne

Postava Matky Kuráže predstavuje protirečivý obraz materstva. Na jednej strane sa snaží chrániť svoje deti, na druhej strane ich vystavuje nebezpečenstvu svojím obchodom. Keď má možnosť zachrániť Švajčiarika tým, že obetuje svoj vozík (svoj živobytie), príliš dlho váha, čo vedie k jeho poprave. Táto scéna je jednou z najsilnejších ukážok konfliktu medzi materiálnymi záujmami a ľudskými väzbami.

Heroizmus a jeho spochybnenie

Brecht systematicky demystifikuje tradičné poňatie hrdinstva vo vojne. Eilifova „hrdinská" krádež dobytka je v skutočnosti brutálnym zločinom. Skutočný heroizmus v hre predstavuje nemá Katrin, ktorá sa obetuje pre záchranu neznámych ľudí – no jej čin je z pohľadu vojenskej logiky „zradou", nie hrdinstvom.

Štýl a jazyk

Brechtov jazyk v „Matke Kuráži" je zámerné priamočiary, často drsný a hovorový, mieša vysoký a nízky štýl. Dialógy sú plné ľudových prísloví, cynických poznámok a čierneho humoru. Tento štýl odráža Brechtovo presvedčenie, že divadlo by malo byť prístupné širokým masám, nie len intelektuálnej elite.

Piesne v hre majú osobitný význam – prerušujú dej a poskytujú komentár k udalostiam alebo odhaľujú vnútorné myšlienky postáv. Napríklad „Pieseň o veľkej kapitulácii" odhaľuje, ako sa Matka Kuráž naučila prispôsobiť sa systému namiesto toho, aby proti nemu bojovala.

Symbolika

Vozík Matky Kuráže

Najvýraznejším symbolom hry je vozík Matky Kuráže, ktorý predstavuje jej živobytie, mobilitu a nezávislosť. Počas hry sa vozík postupne vyprázdňuje, čo symbolizuje straty, ktoré Matka Kuráž utrpí. Na konci hry ťahá takmer prázdny vozík sama, bez svojich detí, čo je silným vizuálnym vyjadrením ceny, ktorú zaplatila za svoje prežitie.

Bubon Katrin

Bubon, ktorý Matka Kuráž kúpi Katrin, sa stáva nástrojom jej najvýznamnejšieho činu. Nemá dievčina, ktorá nemôže komunikovať slovami, použije bubon na varovanie mesta pred útokom, čím zachráni mnoho životov, ale obetuje svoj vlastný. Tento symbol ukazuje, že aj tí najbezmocnejší môžu nájsť spôsob, ako sa vzoprieť násiliu.

Červeno-čierna zástava

Striedanie červenej a čiernej zástavy na vozíku symbolizuje, ako sa vojna stáva normálnym stavom spoločnosti, v ktorom sa striedajú obdobia bojov a relatívneho pokoja, no základná štruktúra vykorisťovania zostáva.

Záverečné posolstvo a interpretácia

„Matka Kuráž a její děti" je predovšetkým varovným príbehom. Brecht nechce, aby divák súcitil s Matkou Kuráž, ale aby rozpoznal a kriticky analyzoval jej zlyhanie. Jej neschopnosť poučiť sa zo svojich strát a jej pokračovanie v obchode na konci hry nie je prejavom obdivuhodnej odolnosti, ale tragickým dôkazom toho, ako vojna deformuje ľudské vedomie.

Brecht svojou hrou vyzýva divákov, aby neprijímali vojnu ako nevyhnutnosť alebo prírodný jav, ale aby ju vnímali ako produkt ľudských rozhodnutí a ekonomických záujmov. Ukazuje, že tí, ktorí sa snažia z vojny profitovať, sa nakoniec sami stávajú jej obeťami.

Hoci hra vznikla ako reakcia na konkrétne historické okolnosti – nástup fašizmu a začiatok druhej svetovej vojny – jej posolstvo zostáva aktuálne aj v súčasnosti. V dobe, keď vojnové konflikty naďalej pustošia rôzne časti sveta a keď ekonomické záujmy často prevažujú nad ľudskými životmi, „Matka Kuráž" nám pripomína, že skutočnými obeťami vojen sú vždy obyčajní ľudia.

Záver

Dráma „Matka Kuráž a její děti" predstavuje vrchol Brechtovej tvorby a jedno z najvýznamnejších diel svetovej dramatickej literatúry 20. storočia. Prostredníctvom príbehu markytánky, ktorá postupne stráca svoje tri deti, no naďalej pokračuje v obchodovaní, Brecht vytvára mocnú kritiku vojny ako ekonomického systému a odhaľuje tragické dôsledky pre tých, ktorí sa snažia z tohto systému profitovať.

Brecht neponúka jednoduché odpovede ani utešujúce posolstvo. Namiesto toho vyzýva diváka, aby kriticky reflektoval predvádzané udalosti a uvedomil si, že vojna nie je nevyhnutným osudom ľudstva, ale výsledkom konkrétnych spoločenských a ekonomických podmienok, ktoré možno zmeniť. V tomto zmysle je „Matka Kuráž" nielen protivojnovou drámou, ale aj výzvou k spoločenskej zmene a k prehodnoteniu hodnôt, ktoré riadia našu civilizáciu.

SK 10954 znakov 1819 slov 10 minút 14.3.2025 0
Pre hodnotenie a pridanie do obľúbených sa musíte prihlásiť. Prihlásenie