Čitateľský denník - Mor ho!
Základné informácie
- Názov diela: Mor ho!
- Autor: Samo Chalupka
- Rok vydania: 1864 (v zbierke Spevy)
- Literárny druh: Lyricko-epická poézia
- Literárny smer: Romantizmus
- Žáner: Historická balada
O autorovi
Samo Chalupka (1812-1883) bol významný slovenský romantický básnik, evanjelický kňaz a národný buditeľ. Patril ku generácii štúrovcov a k najvýznamnejším predstaviteľom slovenského literárneho romantizmu. Medzi jeho ďalšie známe diela patria "Turčín Poničan", "Branko", "Kráľohoľská" a "Likavský väzeň".
Obsah diela
Báseň opisuje boj malej skupiny slovenských bojovníkov proti mnohonásobnej presile votrelcov (pravdepodobne Tatárov alebo Turkov). Dej začína opisom pokojnej slovenskej krajiny, ktorú narúša príchod nepriateľského vojska. Skupina slovenských junákov sa rozhodne postaviť na odpor napriek tomu, že sú v značnej početnej nevýhode.
Vodca nepriateľov im ponúka možnosť poddať sa a stať sa jeho sluhami, čo Slováci hrdo odmietnu výkrikom "Mor ho!" (v zmysle: Zabi ho! alebo Do boja!). Nasleduje nerovný boj, v ktorom Slováci bojujú statočne, ale nakoniec všetci padnú. Ich hrdinský odpor však nepriateľa natoľko zastraší, že sa rozhodne opustiť slovenské územie.
Hlavné témy
- Hrdinstvo a obetavosť v boji za slobodu
- Vlastenectvo a láska k vlasti
- Odpor proti útlaku a nadvláde
- Odmietnutie poddanstva a otroctva
- Sila kolektívneho ducha a jednoty
Umelecké prostriedky
- Dramatický spád deja
- Kontrasty (málo - mnoho, sloboda - poddanstvo)
- Symbolika (víťazstvo ducha nad fyzickou presilou)
- Metafory a prirovnania
- Gradácia
- Dialógy (medzi vodcom nepriateľov a Slovákmi)
- Zvolania ("Mor ho!")
Ukážka zo štýlu diela
"A ty mor ho! - hoj mor ho! detvo môjho rodu, kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu; a čo i tam dušu dáš v tom boji divokom: Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom."
Význam diela
"Mor ho!" patrí k najvýznamnejším dielam slovenského romantizmu a slovenskej literatúry vôbec. Báseň sa stala symbolom národného povedomia a odporu proti útlaku. Zobrazuje ideály kolektívneho hrdinstva a obety za vyššie ciele, ktoré boli typické pre slovenský romantizmus. Dielo malo v čase svojho vzniku silný národnobuditeľský charakter.
Odkaz pre súčasnosť
Báseň aj dnes pripomína dôležitosť národnej hrdosti, odvahy a hodnoty slobody. Zdôrazňuje, že duchovné víťazstvo môže existovať aj pri fyzickej porážke, čo je univerzálne posolstvo presahujúce historický kontext vzniku diela.
Môj názor na dielo
Chalupkova báseň je pôsobivým príkladom romantickej literatúry s hlbokou symbolikou a emotívnym nábojom. Hoci je zasadená do historického kontextu a využíva romantickú hyperbolizáciu, jej hlavné posolstvo o odvahe postaviť sa proti prevahe a nespravodlivosti zostáva nadčasové a inšpiratívne aj pre dnešného čitateľa.