Prvé hodinky - Jozef Gregor Tajovský (Rozbor diela) - Analytik Jurko

Rozbor diela: Jozef Gregor Tajovský - Prvé hodinky
Tip: Pokiaľ budete prihlásený, kliknutím alebo dotykom na texte si viete uložiť záložku a pokračovať v čítaní neskôr.
100%

Základné informácie

  • Autor: Jozef Gregor Tajovský (1874-1940)
  • Rok vzniku: 1905
  • Literárny smer: realizmus, kritický realizmus
  • Literárny druh: dráma
  • Literárny žáner: jednoaktovka (krátka divadelná hra)
  • Forma: dialogická

O autorovi

Jozef Gregor Tajovský (vlastným menom Jozef Gregor) bol významný slovenský spisovateľ, dramatik a prozaik. Narodil sa v Tajove (odtiaľ jeho pseudonym) pri Banskej Bystrici. Vyštudoval učiteľstvo a neskôr pracoval ako učiteľ, bankový úradník a notár. Bol aktívnym členom Slovenskej národnej strany a po vzniku Československa pôsobil v diplomacii.

Tajovský patrí k predstaviteľom druhej vlny slovenského literárneho realizmu, pre ktorý je typický kritický pohľad na spoločnosť a zobrazovanie života chudobných vrstiev obyvateľstva. Jeho tvorba sa orientovala najmä na sociálne a dedinské témy. Vykresľoval typické postavy slovenskej dediny so všetkými ich charakterovými vlastnosťami, často s dôrazom na ich morálny profil.

Medzi jeho významné dramatické diela patria "Statky-zmätky", "Ženský zákon", "Matka", "Nový život" a "Hriech". Z prozaických diel sú známe krátke prózy ako "Do konca", "Mamka Pôstková", "Apoliena", "Horký chlieb" a ďalšie.

Literárno-historický kontext

Tajovský tvoril v období realizmu, konkrétne v jeho neskoršej fáze, označovanej ako kritický realizmus. Koniec 19. a začiatok 20. storočia bol pre slovenské národné hnutie ťažkým obdobím, poznačeným silnou maďarizáciou a národnostným útlakom v rakúsko-uhorskej monarchii. Slovenská literatúra sa v tomto období zameriavala na zobrazovanie sociálnych problémov, kritiku spoločenských pomerov a bola významným nástrojom národného povedomia.

"Prvé hodinky" vznikli v roku 1905, v období, keď vrcholila maďarizácia a slovenská inteligencia sa musela vyrovnávať s ťažkými podmienkami pre národnú kultúru a literatúru. Tajovský v tom čase pracoval ako bankový úradník v Trnave a mal možnosť bezprostredne pozorovať sociálne rozdiely a problémy bežných ľudí, čo sa odrazilo aj v jeho tvorbe.

Dej diela

Jednoaktovka "Prvé hodinky" sa odohráva v dome vdovy Zuzky Michaličkovej, kde žije aj jej syn Mišo so svojou manželkou Zuzou a ich dieťaťom. Dej sa začína príchodom mestského predavača hodiniek, pána Kohna, ktorý ponúka Miškovi možnosť kúpiť si hodinky na splátky. Miško, ktorý túži po hodinkách, aby "vyzeral ako pán", sa rozhodne pre toto riešenie a napriek pochybnostiam svojej matky Zuzky podpíše zmluvu.

Hodinky stoja 25 zlatých a Miško sa zaväzuje splatiť ich v priebehu troch rokov spolu s úrokmi, pričom mesačná splátka je 1 zlatý. V skutočnosti tak zaplatí omnoho viac, než je reálna hodnota výrobku. Matka Miška sa ho snaží od tohto nerozvážneho rozhodnutia odhovoriť, pretože vie, že rodina nemá nazvyš, sú zadlžení a často im chýbajú aj základné potraviny. Miškova žena Zuza však manžela podporuje v kúpe, pretože sa jej páči myšlienka, že jej muž bude vyzerať ako "pán".

Po odchode predavača sa v dome rozprúdi vážna hádka o tom, či bolo rozumné kúpiť hodinky na splátky. Miškov svokor Jurko Sýkora, otec Zuzy, ktorý rodinu navštívi, je taktiež skeptický voči kúpe a upozorňuje na praktiky predajcov, ktorí ľudí zavádzajú. Miško však zastáva názor, že nepodstupuje žiadne riziko, pretože splátky sú nízke.

Dramatické napätie vrcholí, keď sa zrazu objaví exekútor Klepáč, ktorý prišiel zabaviť majetok za predošlé dlhy, o ktorých Miško ani nevedel, pretože jeho matka mu ich tajila. Ukáže sa, že rodina je už zadlžená a exekútor má právo zabaviť ich majetok. Miško sa domnieva, že nové hodinky exekútor zabaviť nemôže, pretože sú kúpené na splátky a ešte nie sú splatené. Exekútor ho však vyvedie z omylu - hodinky je možné zabaviť, pretože sú už v jeho vlastníctve, a navyše splátky bude musieť platiť aj naďalej.

Hra končí trpkým poznaním Miška, že sa dostal do ešte väčších problémov, keď si neuvedomil dôsledky svojho konania a nechal sa zlákať vidinou povrchného spoločenského statusu ("byť ako pán"). Hodinky, ktoré mali byť symbolom jeho spoločenského vzostupu, sa tak paradoxne stávajú symbolom jeho väčšieho úpadku a finančnej tiesne.

Hlavné postavy

Mišo Michalička

Mladý, naivný muž, ktorý túži vyzerať ako pán a získať spoločenské uznanie prostredníctvom vonkajších symbolov (hodinky). Je ľahko ovplyvniteľný a nedomýšľa dôsledky svojich rozhodnutí. Podľahne lákavej ponuke predavača bez toho, aby zvážil reálne možnosti svojej rodiny. Jeho túžba po spoločenskej prestíži prevyšuje zdravý rozum a praktický úsudok. Predstavuje typ človeka, ktorý sa snaží napodobňovať mestský život, ale nemá na to materiálne podmienky.

Zuzka Michaličková

Mišova matka, vdova, ktorá sa snaží chrániť rodinu pred nerozvážnymi rozhodnutiami. Je praktická, rozumná a má životné skúsenosti. Uvedomuje si ťažkú finančnú situáciu rodiny a snaží sa Miška odhovoriť od kúpy hodiniek. Predstavuje hlas rozumu a tradičnej vidieckej múdrosti. Zároveň má tendenciu chrániť syna tým, že pred ním tají niektoré problémy (dlhy), čo v konečnom dôsledku vedie k väčším ťažkostiam.

Zuza Michaličková (rod. Sýkorová)

Mišova manželka, ktorá podporuje manžela v rozhodnutí kúpiť si hodinky. Podobne ako Miško, aj ona túži po spoločenskej prestíži a imponuje jej myšlienka, že jej manžel bude vyzerať ako pán. Je povrchná a nerozvážna, nezaujíma ju reálna finančná situácia rodiny, ale skôr vonkajší dojem, ktorý robia.

Jurko Sýkora

Zuzin otec, Mišov svokor, skúsený a pragmatický muž. Skepticky sa díva na kúpu hodiniek a varuje pred praktikami predajcov, ktorí zneužívajú naivitu ľudí. Predstavuje hlas skúsenosti a opatrnosti. Na rozdiel od svojej dcéry si uvedomuje reálne problémy a nebezpečenstvá spojené s nerozvážnymi finančnými rozhodnutiami.

Kohn

Židovský obchodník, ktorý predáva hodinky na splátky. Využíva naivitu a túžbu ľudí po lepšom živote, aby im predal tovar za mnohonásobne vyššiu cenu, než je jeho skutočná hodnota. Predstavuje typ podnikavého obchodníka, ktorý profituje z nepraktickosti a túžby po prestíži bežných ľudí.

Klepáč

Exekútor, ktorý prichádza zabaviť majetok pre predošlé dlhy. Jeho príchod tvorí dramatický zvrat v deji a odhaľuje skutočnú finančnú situáciu rodiny. Predstavuje neúprosnú realitu, ktorá konfrontuje ilúzie a túžby postáv.

Témy a motívy diela

Sociálna kritika

Tajovský kriticky zobrazuje sociálne pomery na slovenskom vidieku na začiatku 20. storočia. Ukazuje, ako chudobní ľudia často podliehajú lákadlám konzumnej spoločnosti, čo ich uvrhá do ešte väčšej biedy. Kritizuje tiež predajné praktiky obchodníkov, ktorí zneužívajú naivitu a túžbu ľudí po lepšom živote.

Konflikt medzi zdaním a skutočnosťou

Jedným z hlavných motívov je rozpor medzi vonkajšou prestížou a skutočnou hodnotou. Hodinky, ktoré si Miško kúpi, majú byť symbolom jeho spoločenského postavenia, ale v skutočnosti sa stávajú symbolom jeho finančného úpadku. Tajovský tak poukazuje na povrchnosť hodnôt, ktoré vyznávajú niektoré postavy.

Zdanlivý spoločenský vzostup

Miško túži byť "ako pán" prostredníctvom vonkajších znakov (hodinky), ale v skutočnosti sa jeho sociálne postavenie nezlepšuje, práve naopak. Táto téma odráža širší spoločenský problém napodobňovania mestského životného štýlu na vidieku bez adekvátnych materiálnych podmienok.

Generačný konflikt

V hre je prítomný konflikt medzi tradičným videním sveta (reprezentovaným matkou Zuzkou a svokrom Jurkom) a túžbou mladej generácie (Miško a Zuza) po modernom spôsobe života, aj keď je to často na úkor praktickosti a rozumného hospodárenia.

Kritika materializmu a konzumizmu

Tajovský kritizuje materializmus a túžbu po vonkajších symboloch statusu, ktoré často vedú k zadlženiu a finančným problémom. Ukazuje, ako sa hodnoty posúvajú od tradičnej pracovitosti a skromnosti k povrchnej snahe "vyzerať ako pán".

Nedostatok vzdelania a informovanosti

Jedným z problémov, ktoré hra reflektuje, je nedostatočná finančná gramotnosť a informovanosť bežných ľudí, ktorí sa tak stávajú ľahkou obeťou rôznych podvodníkov a nevýhodných obchodov.

Štýl a jazyk

Tajovský je známy svojím realistickým štýlom, ktorý sa vyznačuje:

Autentickým dialógom

Postavy hovoria autentickým jazykom, ktorý odráža ich sociálne postavenie, vzdelanie a miesto pôvodu. Tajovský často využíva prvky nárečia a hovorového jazyka, čím dosahuje vysokú mieru realistickosti.

Jednoduchosťou a zrozumiteľnosťou

Jazyk hry je jednoduchý a zrozumiteľný, bez zbytočných okrás a komplikovanosti. To zodpovedá celkovému zameraniu na bežný život a problémy jednoduchých ľudí.

Socio-psychologickým rozmerom

Tajovský dokáže prostredníctvom jednoduchých dialógov odhaliť hlbšie psychologické a sociálne problémy svojich postáv. Nejde mu len o vonkajšie zobrazenie života, ale aj o pochopenie vnútorných motivácií a konfliktov.

Ironickým podtónom

V hre je prítomný jemný ironický podtón, najmä v zobrazení Miškovej naivity a túžby po spoločenskej prestíži, ktorá kontrastuje s jeho reálnou situáciou.

Stavba a kompozícia

Ako jednoaktovka má "Prvé hodinky" jednoduchú, ale účinnú kompozíciu:

Expozícia

Úvod hry nás zoznamuje s prostredím a hlavnými postavami. Dozvedáme sa o túžbe Miška kúpiť si hodinky a o finančnej situácii rodiny.

Kolízia

Konflikt začína príchodom predavača Kohna, ktorý ponúka hodinky na splátky. Mišo sa rozhoduje pre kúpu napriek pochybnostiam svojej matky.

Kríza

Napätie sa stupňuje po odchode predavača, keď sa v dome rozprúdi hádka o tom, či bolo rozumné kúpiť hodinky na splátky. Do konfliktu vstupuje aj Miškov svokor so svojimi pochybnosťami.

Peripetia

Dramatický zvrat nastáva s príchodom exekútora Klepáča, ktorý prišiel zabaviť majetok za predošlé dlhy. V tomto momente si Miško začína uvedomovať dôsledky svojho rozhodnutia.

Katastrofa

Hra vrcholí trpkým poznaním Miška, že sa dostal do ešte väčších problémov. Hodinky, ktoré mali byť symbolom jeho spoločenského vzostupu, sa stávajú symbolom jeho väčšieho úpadku.

Sociálno-kritický aspekt

"Prvé hodinky" obsahujú silný sociálno-kritický rozmer:

Kritika predajných praktík

Tajovský kritizuje praktiky obchodníkov, ktorí zneužívajú naivitu a túžby chudobných ľudí, aby im predali tovar za neprimerane vysoké ceny.

Kritika povrchného napodobňovania

Hra kritizuje povrchné napodobňovanie mestského spôsobu života a túžbu po spoločenskom uznaní prostredníctvom vonkajších symbolov, bez ohľadu na reálne materiálne možnosti.

Ekonomická negramotnosť

Tajovský poukazuje na problém ekonomickej negramotnosti, ktorá vedie k nerozvážnym finančným rozhodnutiam a následne k chudobe a zadlženosti.

Spoločenské rozdiely

Hra reflektuje spoločenské rozdiely medzi mestským a vidieckym prostredím, ako aj konflikty, ktoré z týchto rozdielov vyplývajú.

Symbolika

Hodinky

Ústredný symbol diela, ktorý má viacero rovín významu:

  • Symbol spoločenského statusu a prestíže
  • Symbol falošnej hodnoty (cena, ktorú Miško zaplatí, je neúmerná skutočnej hodnote hodiniek)
  • Symbol času, ktorý neúprosne plynie a prináša konzekvencie nerozvážnych rozhodnutí
  • Symbol modernizácie a mestského spôsobu života

Dom/Domácnosť

Reprezentuje tradičné hodnoty, ktoré sú ohrozené nerozumnými rozhodnutiami. Domácnosť, ktorá by mala byť miestom istoty, sa stáva miestom sporu a ohrozenia.

Exekútor

Symbolizuje neodvratné dôsledky nerozvážnych rozhodnutí a neschopnosti hospodáriť.

Interpretácia diela

"Prvé hodinky" sú kritickou sondou do života jednoduchých ľudí na prelome 19. a 20. storočia, ktorí sa snažia vyrovnať s meniacim sa svetom a novými hodnotami. Tajovský ukazuje, ako povrchné prijatie hodnôt konzumnej spoločnosti bez kritického myslenia vedie k ešte väčším problémom.

Dielo je aktuálne aj dnes, pretože reflektuje nadčasové problémy ako zadlženie, túžba po spoločenskom uznaní prostredníctvom materiálnych statkov či ekonomická negramotnosť. Môžeme v ňom vidieť aj varovanie pred konzumným spôsobom života, ktorý hodnotí ľudí podľa toho, čo vlastnia, a nie podľa ich skutočných kvalít.

Tajovský nezosmiešňuje svoje postavy, ale s hlbokým porozumením ukazuje ich ľudské slabosti, túžby a motivácie. Jeho kritika nie je namierená proti jednotlivcom, ale proti spoločenskému systému, ktorý vytvára podmienky pre takéto správanie.

Význam a aktuálnosť diela

"Prvé hodinky" patria k významným dielam slovenskej realistickej drámy. Ich hodnota spočíva nielen v umeleckom stvárnení, ale aj v aktuálnosti tém, ktoré reflektujú:

Zadlženie a finančná negramotnosť

Problémy, ktoré Tajovský tematizuje, sú aktuálne aj v súčasnosti - mnohí ľudia sa nechávajú zlákať rôznymi ponukami na úvery a nákupy na splátky bez toho, aby si uvedomili všetky dôsledky.

Túžba po spoločenskom uznaní

Tendencia hodnotiť ľudí podľa vonkajších znakov statusu je prítomná aj v dnešnej spoločnosti, často na úkor skutočných hodnôt.

Generačné konflikty

Napätie medzi tradičnými hodnotami a novými trendmi je stále aktuálnym problémom v každej spoločnosti.

Javisková realizácia

"Prvé hodinky" boli inscenované mnohými profesionálnymi i amatérskymi divadelnými súbormi. Jednoaktovka je vďačným materiálom pre divadelné spracovanie, pretože:

  • Má jasný dramatický oblúk
  • Postavy sú výrazné a dobre charakterizované
  • Téma je nadčasová a rezonuje aj so súčasným publikom
  • Nevyžaduje zložitú scénografiu ani technické prostriedky

Zaujímavosti

  • "Prvé hodinky" boli po prvý raz uvedené v roku 1905 v Martine
  • Tajovský napísal toto dielo v čase, keď pracoval ako bankový úradník, čo mu umožnilo pozorovať finančné problémy bežných ľudí a spôsoby, akými sa s nimi vyrovnávali
  • Okrem kritiky ekonomických a sociálnych pomerov sa v diele odráža aj Tajovského záujem o psychológiu postáv a ich vnútorné motivácie
  • Dielo bolo inšpirované reálnymi životnými situáciami, ktoré Tajovský pozoroval počas svojho pôsobenia v rôznych slovenských mestách a dedinách

Záver

"Prvé hodinky" predstavujú majstrovské dielo slovenskej realistickej drámy, ktoré prostredníctvom jednoduchého príbehu odhaľuje hlbšie spoločenské a ľudské problémy. Tajovský v tejto hre preukázal nielen svoj pozorovací talent a schopnosť realisticky zachytiť život bežných ľudí, ale aj hlboké porozumenie pre ľudskú psychológiu a sociálne vzťahy.

Aktuálnosť tém, ktoré dielo reflektuje, je dôkazom Tajovského umeleckého vizionárstva a schopnosti zachytiť nadčasové aspekty ľudskej existencie. "Prvé hodinky" tak zostávajú nielen cenným svedectvom o živote na slovenskom vidieku na začiatku 20. storočia, ale aj aktuálnym varovaním pred nástrahami konzumného spôsobu života a nerozumného hospodárenia.

Výber citátov z diela

"Bude aj tak, ako by ste boli pánom, keď budete mať hodinky." (Kohn)

"Ja na peniaze nehľadím, keď sa mi niečo páči." (Miško)

"A vieš ty, čo je to podpísať zmenku?" (Zuzka)

"Ver, že v tej zmluve nebude, že ti hodinky vezme, a splácať budeš ďalej — až ich vyplatíš." (Jurko Sýkora)

"To mi ich už nemôže vziať, keď ešte nie sú vyplatené?" (Miško)

"Môže, veru môže, a ešte budeš platiť, aj keď ti ich zoberie." (Klepáč)

SK 16327 znakov 2800 slov 14 minút 14.3.2025 0
Pre hodnotenie a pridanie do obľúbených sa musíte prihlásiť. Prihlásenie