Utrpenie mladého Werthera – Johann Wolfgang Goethe Rozbor diela - Analytik Jurko

Rozbor diela Utrpenie mladého Werthera – Johann Wolfgang Goethe
Tip: Pokiaľ budete prihlásený, kliknutím alebo dotykom na texte si viete uložiť záložku a pokračovať v čítaní neskôr.
100%

Literárny rozbor: Utrpenie mladého Werthera - Johann Wolfgang Goethe

Úvod

Utrpenie mladého Werthera (nemecky Die Leiden des jungen Werthers) je epistolárny román, ktorý v roku 1774 vydal nemecký spisovateľ Johann Wolfgang von Goethe. Toto dielo je považované za jedno z najvýznamnejších diel literárneho obdobia Sturm und Drang (Búrka a vzdor) a zároveň za jeden z prvých významných románov európskeho preromantizmu. Román, napísaný formou listov a denníkových zápisov, rozpráva príbeh mladého muža, ktorého nešťastná láska a neschopnosť nájsť si miesto v spoločnosti dovedie k tragickému koncu.

Dielo vyvolalo po svojom vydaní obrovskú vlnu reakcií, stalo sa kultúrnym fenoménom a významne ovplyvnilo literatúru a kultúru svojej doby. V tomto rozbore sa budeme venovať obsahu diela, jeho postavám, hlavným témam, umeleckým prostriedkom, historickému kontextu a vplyvu, ktoré toto dielo malo na literatúru a spoločnosť.

Obsah diela

Román je napísaný formou listov, ktoré hlavný hrdina Werther píše svojmu priateľovi Wilhelmovi. Tieto listy dopĺňa v závere románu rozprávanie fiktívneho editora, ktorý vysvetľuje Wertherove posledné dni a jeho samovraždu.

Príbeh sa začína v máji 1771, keď sa mladý Werther presťahuje do idylického mestečka Wahlheim (fiktívne miesto), aby sa venoval umeniu a prírode. Tu sa stretáva s Charlottou S. (Lottou), do ktorej sa okamžite zamiluje. Werther je očarený jej krásou, dobrosrdečnosťou a starostlivosťou, ktorú prejavuje svojim mladším súrodencom po smrti ich matky. Jeho láska sa však komplikuje, keď zistí, že Lotta je zasnúbená s Albertom, ktorý je v čase ich prvého stretnutia na služobnej ceste.

Po Albertovom návrate sa Werther snaží udržiavať priateľský vzťah s oboma, no jeho láska k Lotte sa stáva čoraz intenzívnejšou a bolestivejšou. Werther sa rozhodne odísť a prijíma miesto na veľvyslanectve, kde sa snaží na Lottu zabudnúť. V novom prostredí však naráža na spoločenské konvencie a predsudky, ktoré nemôže akceptovať, a po ponižujúcom zážitku na šľachtickej spoločenskej udalosti sa vracia späť do Wahlheimu.

Po návrate zisťuje, že Lotta a Albert sú už manželia. Werther sa napriek tomu nedokáže zriecť svojej lásky a čoraz častejšie navštevuje Lottin dom. Jeho emocionálny stav sa postupne zhoršuje, upadá do depresie a čoraz viac sa zaoberá myšlienkami na smrť. V jednom momente, keď je sám s Lottou, jej vyzná lásku a pokúsi sa ju pobozkať. Lotta ho odmietne a požiada ho, aby ju už nenavštevoval.

Werther chápe, že jeho láska nemá budúcnosť, a rozhodne sa pre samovraždu. Požičia si od Alberta pištole pod zámienkou cesty, napíše rozlúčkový list Lotte a v noci z 22. na 23. decembra sa zastrelí. Umiera nasledujúci deň.

Hlavné postavy

Werther

Hlavný hrdina románu je mladý, citlivý a talentovaný muž, ktorý sa vymyká spoločenským konvenciám svojej doby. Je vášnivým obdivovateľom prírody, umenia a literatúry (najmä Homéra a Ossiana). Werther predstavuje typického predstaviteľa hnutia Sturm und Drang – je emocionálny, individualistický a odmietajúci spoločenské konvencie. Jeho neschopnosť nájsť kompromis medzi svojimi túžbami a spoločenskými očakávaniami vedie k jeho tragickému koncu. Werther je postava, ktorá žije extrémne intenzívne – či už ide o lásku, radosť alebo smútok.

Lotta (Charlotte S.)

Lotta je mladá, krásna a starostlivá žena, ktorá sa po smrti matky stará o svojich mladších súrodencov. Predstavuje ideál ženskej krásy a cnosti svojej doby. Je praktická, zodpovedná a oddaná spoločenským konvenciám, čo kontrastuje s Wertherovou rebéliou. Napriek tomu, že k Wertherovi cíti náklonnosť, zostáva verná svojmu sľubu Albertovi.

Albert

Lottin snúbenec a neskôr manžel je rozumný, praktický a čestný muž. Predstavuje protipól Wertherovi – je umiernený, racionálny a dobre integrovaný do spoločnosti. Albert sa snaží byť Wertherovi priateľom a chápe jeho city k Lotte, no zároveň očakáva, že Werther bude rešpektovať hranice ich manželstva.

Hlavné témy a motívy

Nešťastná láska a nenaplnená túžba

Ústrednou témou románu je Wertherova neopätovaná láska k Lotte, ktorá sa stáva zdrojom jeho najväčšieho šťastia i najhlbšieho utrpenia. Goethe majstrovsky zobrazuje, ako sa láska môže stať obsesiou, ktorá pohltí celú bytosť človeka.

Konflikt jednotlivca a spoločnosti

Werther sa cíti odcudzený od spoločnosti a jej konvencií. Jeho individualizmus a túžba po autentickom živote narážajú na spoločenské očakávania a pravidlá. Tento konflikt je viditeľný najmä počas jeho pôsobenia na veľvyslanectve, kde sa stretáva s triednymi predsudkami a strnulou etiketou.

Príroda a jej vplyv na človeka

Werther nachádza v prírode útočisko a odraz svojich vlastných pocitov. Goethe používa prírodu ako zrkadlo Wertherových emocionálnych stavov – od idylických jarných scenérií, ktoré odrážajú jeho počiatočné nadšenie, až po pochmúrne jesenné a zimné krajiny, ktoré symbolizujú jeho postupný úpadok do depresie.

Samovražda a smrť

Román otvorene skúma tému samovraždy, čo bolo v tej dobe kontroverzné. Werther postupne vníma smrť ako jediné možné vyslobodenie zo svojho utrpenia. Goethe však neidealizuje samovraždu, ale ukazuje ju ako tragický dôsledok emocionálnej krízy.

Subjektivita a vnútorný svet

Prostredníctvom Wertherových listov máme priamy prístup k jeho myšlienkam a pocitom. Román tak kladie dôraz na subjektívny zážitok a vnútorný svet jednotlivca, čo bolo typické pre preromantizmus.

Literárny štýl a umelecké prostriedky

Epistolárna forma

Román je napísaný formou listov, čo umožňuje čitateľovi nahliadnuť priamo do Wertherových myšlienok a pocitov. Táto forma dodáva príbehu autenticitu a intimitu. V závere románu však Goethe prechádza k rozprávaniu v tretej osobe, čo vytvára odstup potrebný na opísanie Wertherových posledných dní a smrti.

Jazyk a štýl

Goetheho jazyk je bohatý, expresívny a emocionálny, plný metafor a prirovnaní. Wertherove listy odrážajú jeho emocionálny stav – od jasných a radostných opisov prírody a Lotty v prvej časti až po tmavé, rozrušené a chaotické pasáže v závere románu.

Symbolika

Román obsahuje množstvo symbolov:

  • Príroda symbolizuje Wertherove emocionálne stavy a poskytuje paralely k jeho vnútornému životu.
  • Ročné obdobia (jar, leto, jeseň, zima) odrážajú vývoj Wertherových emócií a jeho postupný pád.
  • Ossianove básne, ktoré Werther číta Lotte pred svojím odchodom, symbolizujú melanchóliu a tragickú lásku.
  • Wertherovo oblečenie (modrý kabát a žltá vesta), v ktorom sa prvýkrát stretol s Lottou a v ktorom sa nakoniec zabije, sa stáva symbolom jeho lásky a utrpenia.

Kontrasty a duality

Goethe v románe pracuje s viacerými kontrastmi:

  • Wertherova emocionálnosť vs. Albertova racionalita
  • Láska vs. spoločenské konvencie
  • Individuálna sloboda vs. spoločenské očakávania
  • Príroda vs. civilizácia

Historický a literárny kontext

Utrpenie mladého Werthera vzniklo v období hnutia Sturm und Drang (Búrka a vzdor), ktoré bolo predchodcom romantizmu v nemeckej literatúre. Toto hnutie, ktorého bol Goethe významným predstaviteľom, kládlo dôraz na emócie, individualitu a subjektívny zážitok a často stálo v opozícii voči racionalizmu osvietenstva.

Román bol čiastočne inšpirovaný Goetheho vlastnými skúsenosťami – jeho neopätovanou láskou k Charlotte Buff, ktorá bola zasnúbená s jeho priateľom Johannom Christianom Kestnerom. Ďalšou inšpiráciou bola samovražda Goetheho priateľa Karla Wilhelma Jerusalema, ktorý sa zastrelil po nešťastnej láske k vydatej žene.

Spoločenský dopad a "Werther efekt"

Po vydaní v roku 1774 sa román stal okamžitým bestsellerom a vyvolal fenomén známy ako "Werther-Fieber" (Wertherova horúčka). Mladí muži začali napodobňovať Wertherovo oblečenie, správanie a dokonca aj jeho samovraždu. Tento fenomén bol taký rozšírený, že v niektorých európskych krajinách bol román zakázaný kvôli obavám, že podnecuje k samovraždám.

V modernej psychológii sa termín "Werther efekt" používa na označenie fenoménu napodobňujúcich samovrážd, ktoré nasledujú po medializácii samovraždy, či už skutočnej alebo fiktívnej.

Literárny význam a odkaz

Utrpenie mladého Werthera je považované za jedno z najvýznamnejších diel európskej literatúry. Jeho vplyv možno vidieť v mnohých aspektoch:

  1. Preromantizmus a romantizmus: Román významne prispel k rozvoju preromantizmu a romantizmu v európskej literatúre so svojím dôrazom na emócie, individualitu a subjektívny zážitok.

  2. Moderný román: Goetheho dielo pomohlo formovať moderný román s jeho psychologickou hĺbkou a komplexným zobrazením vnútorného života postavy.

  3. Kultúrny fenomén: "Wertherova horúčka" bola jedným z prvých príkladov toho, ako môže literatúra priamo ovplyvniť správanie a módu čitateľov.

  4. Psychologický realizmus: Román je oceňovaný za svoj psychologický realizmus a presné zobrazenie depresie a suicidálnych myšlienok.

Záver

Utrpenie mladého Werthera je nadčasové dielo, ktoré aj po viac ako 200 rokoch od svojho vzniku oslovuje čitateľov svojou emocionálnou intenzitou a psychologickou hĺbkou. Goethe v ňom majstrovsky zachytil konflikt medzi individuálnymi túžbami a spoločenskými očakávaniami, medzi vášnivou láskou a rozumom, medzi životom plným utrpenia a pokojom smrti.

Román nie je len príbehom nešťastnej lásky, ale aj hlbokou sondou do psychológie človeka, ktorý nedokáže nájsť svoje miesto vo svete a ktorého intenzívne emócie ho nakoniec zničia. Zároveň je to dielo, ktoré významne prispelo k formovaniu modernej literatúry a ktorého vplyv možno pozorovať v literatúre, umení a kultúre dodnes.

Pre dnešného čitateľa, najmä mladého človeka, môže Utrpenie mladého Werthera slúžiť ako pripomienka toho, aké deštruktívne môžu byť nekontrolované emócie a obsesie, ale aj ako výzva k empatii a porozumeniu voči tým, ktorí trpia emocionálnymi problémami. V dobe, keď duševné zdravie a samovraždy mladých ľudí zostávajú vážnymi spoločenskými problémami, je Goetheho dielo stále aktuálne a hodné pozornosti.

SK 10753 znakov 1867 slov 10 minút 14.3.2025 1
Pre hodnotenie a pridanie do obľúbených sa musíte prihlásiť. Prihlásenie