Čitateľský denník - Zakliata panna vo Váhu a divný Janko
Základné informácie
- Názov diela: Zakliata panna vo Váhu a divný Janko
- Autor: Janko Kráľ
- Rok vydania: 1844
- Literárny druh: Lyricko-epická poézia
- Literárny smer: Romantizmus
- Žáner: Balada
O autorovi
Janko Kráľ (1822-1876) bol významný slovenský romantický básnik, člen štúrovskej generácie. Pre jeho nekompromisný postoj a revolučné zmýšľanie ho nazývali aj "divý Janko". Je považovaný za najrevolucionárnejšieho básnika štúrovskej generácie. Okrem "Zakliatej panny vo Váhu a divného Janka" napísal diela ako "Zverbovaný", "Orol", "Duma bratislavská" a "Krajinská pieseň".
Obsah diela
Balada je rozdelená na dve časti, ktoré sa vzájomne prelínajú:
Prvá časť: Predstavuje legendu o zakliatej panne, ktorá sa každú noc vynára z vôd Váhu a vyčesáva si zlaté vlasy. Vyslobodiť ju môže len odvážny mládenec, ktorý by k nej skočil do vodného víru a dal jej bozk. Nikto sa však neodvážil tento čin vykonať.
Druhá časť: Opisuje príbeh "divného Janka", samotárskeho a tajomného mladíka, ktorý nerešpektuje spoločenské konvencie. Janko sa dozvedá o legende zakliatej panny. Rozhodne sa ju vyslobodiť a skočí do Váhu, no utopí sa.
Hlavné témy
- Tragický konflikt jednotlivca so spoločnosťou
- Túžba po slobode a ideáloch
- Neschopnosť spoločnosti porozumieť výnimočnému jednotlivcovi
- Nenaplnená láska a romantická túžba
- Mystika a ľudová slovesnosť
- Márnosť snáh o zmenu sveta
Umelecké prostriedky
- Kontrast (reálny vs. nadprirodzený svet)
- Symbolika (zakliata panna ako symbol slobody)
- Personifikácia
- Hyperbola
- Gradácia
- Lyrizácia epického príbehu
- Prvky ľudovej slovesnosti
- Dialog (medzi Jankom a dedinčanmi)
Ukážka zo štýlu diela
"A po brehu, šírom poli chodí divný mládenec. Nikto nevie, čo ho bolí, nad čím myslí, čo ho morí; často hľadí vozvysok, častejšie zas na piesok."
Význam diela
"Zakliata panna vo Váhu a divný Janko" patrí k najvýznamnejším dielam slovenského romantizmu. Balada predstavuje typické romantické motívy - výnimočného jednotlivca v konflikte so spoločnosťou, nadprirodzené prvky a tragický záver. Janko Kráľ v diele zobrazil aj revolučné myšlienky svojej doby, pričom postava divného Janka je často interpretovaná ako symbol básnikovho vlastného postoja k spoločnosti a svetu.
Odkaz pre súčasnosť
Dielo je nadčasové svojím posolstvom o konflikte medzi idealizmom a realitou, o nepochopení výnimočného jednotlivca konvenčnou spoločnosťou. Tieto témy zostávajú aktuálne aj pre súčasného čitateľa. Balada zároveň ukazuje moc ľudovej slovesnosti a jej vplyv na formovanie národného povedomia.
Môj názor na dielo
Kráľova balada je fascinujúcim spojením romantickej obraznosti, ľudovej slovesnosti a hlbokého filozofického posolstva. Postava "divného Janka" vyvoláva empatiu a úvahy o cene, ktorú často platia jednotlivci, ktorí sa rozhodnú ísť proti prúdu. Symbolika zakliatej panny ponúka rôzne interpretácie, čo robí dielo stále zaujímavým aj pre moderného čitateľa. Kráľ dokázal vytvoriť nadčasový príbeh o túžbe po ideáloch a tragických dôsledkoch, ktoré môže mať ich dôsledné nasledovanie.